به بزرگترین دانشنامه مالی فارسی خوش آمدید

وبلاگ

Pandemics و تاثیرات آن بر اقتصاد

شیوع ویروس کرونا بدترین انتظارات را نسبت به سایر بلایایی طبیعی با خود دارد.

مقامات بهداشتی در سراسر دنیا جهت کاهش نرخ انتقال ویروس کرونا از مردم می خواهند که در خانه های خود بمانند و از تماس های چهره به چهره خودداری کنند.  نکته مهم این است که بخش بزرگی از اقتصاد در حال توقف است. و از آنجا که همه گیری این بیماری جهانی است، شاهد توقف چرخ های اقتصاد در سراسر دنیا خواهیم بود.

در واقع ، ویروس SARS-CoV-2 در سراسر جهان شایع شده است – بیش از 300،000 مورد مربوط به بیماری COVID-19 وجود دارد، نگرانی این نوشتار بیشتر از سلامتی به وضعیت معیشتی است.

یک بیماری همه گیر مانند COVID-19 چقدر می تواند بر اقتصاد جهانی تأثیر بگذارد؟ محققان معتقدند که احتمالاً این امر بسیار نگران کننده خواهد بود، به خصوص اگر دسترسی به داده های مرتبط امکان پذیر نباشد. همچنین بخوانید؛ در دوران شیوع ویروس کرونا چگونه کسب و کار خود را حفظ کنیم.

ویژگی های کلیدی

 • اگرچه تاثیر ناشی از همه گیری ویروس بر اقتصاد دائمی نیست اما بسیاری از مشاغل و کسب و کارها از بین می روند و یا با تعدیل حجم زیادی از نیروهایشان مواجه خواهند شد.
 • بزرگترین بیماری همه گیر تاریخ مدرن، آنفولانزای اسپانیایی در 1918-1919 بوده است، که در طی آن بسیاری از مشاغل مبتنی بر خدمات، متحمل ضرر و زیان دو رقمی شدند.
 • مداخلات کشورها، از جمله ارسال پول به طور مستقیم به خانه ها، ممکن است در هنگام بسته شدن فروشگاه ها تأثیر کمتری داشته باشد چرا که مردم از دریافت بسته به صورت حضوری می ترسند.
 • ظهور بیماری همه گیر زمان مناسبی برای کارگران است که بتوانند بودجه اضطراری خود را جمع کنند و مطمئن شوند که برای از بین رفتن احتمالی شغل آماده هستند.

در هم تنیدگی اقتصاد

باوجود قرنطینه میلیون ها نفر در سراسر جهان، یک موج اجتناب ناپذیر به بدنه اقتصاد جهانی وارد خواهد شد.

برخی صنایع خاص در این میان بیشترین ضربه را متحمل خواهند شد. فروشگاه ها و رستوران ها حتی اگر درهایشان را نبندند، خالی از مشتری خواهند بود. سفرهای غیر ضروری محدود می شوند و نه تنها باعث کاهش درآمد شرکت های هواپیمایی و کشتی های مسافرتی می شوند، بلکه مشاغل کوچکتر نیز که به درآمد گردشگری متکی هستند را تحت تاثیر قرار می دهند و لیست اینگونه مشاغل ادامه دار خواهد بود. همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی.

اما، افراد شاغل در صنایع به ظاهر نامربوط نیز می توانند اثرات ثانویه فاصله اجتماعی را احساس کنند. به طور مثال، تولیدکنندگان – به ویژه آنهایی که خارج از حوزه پزشکی فعالیت دارند – با کاهش تقتضا ممکن است سفارش کمتری داشته باشند. بانک ها با عدم پوشش تعهدات مالی از سوی برخی مشتریان رو به رو خواهند شد.  همچنین شرکتهای نفتی قیمت را کاهش می دهند چرا که سرمایه گذاران تقاضای خود را کاهش می دهند. همچنین بخوانید؛ برآورد خسارت ۱۱۳ میلیارد دلاری برای ایرلاین ها در پی انتشار ویروس کرونا.

ترس از ناشناخته ها می تواند این تأثیرات اقتصادی را تشدید کند. این بدان معناست که حتی افراد و خانواده هایی که اشتغال به ظاهر پایدارتری دارند ممکن است شروع به محدود کردن خریدهایشان کنند.

اندازه گیری اثر یک بیماری همه گیر

هر بیماری همه گیر منحصر به فرد است، و این باعث می شود پیش بینی عواقب هرگونه بحران یک حدس علمی باشد. گذشته از این، داده های تاریخی زیادی در خصوص تاثیرات کرونا ویروس بر وضعیت اقتصاد خرد و کلان در دسترس نیست. به عنوان مثال، آنفولانزای H1N1 در سال 2009 بسیار گسترده بود، اما نه به همان اندازه کشنده. برآورد مرکز کنترل بیماری 60 میلیون مورد را شناسایی کرد که منجر به مرگ کمتر از 13000 نفر شده بود.

نزدیکترین مقایسه در دوران مدرن بیش از یک قرن پیش اتفاق افتاد، هنگامی که “آنفولانزای اسپانیایی” ناشی از شکل متفاوت ویروس H1N1 در جهان شایع شد و جهان را از سال 1918 تا 1919 ویران کرد. طبق برآوردهای CDC ، تقریباً 500 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند که در نهایت جان حدود 50 میلیون نفر در سراسر جهان را گرفت. اطلاعات اقتصادی اوایل قرن بیستم کمیاب است.

همه گیر فعلی چگونه مقایسه می شود؟ با توجه به تعداد موارد احتمالی گزارش نشده، میزان مرگ و میر واقعی ویروس ناشی از COVID-19 ممکن است برای مدت طولانی مشخص نباشد. براساس داده های موجود در زمان تدوین این نوشتار، میزان مرگ و میر اندکی بیش از 4٪ است که این بیماری همه گیر را به یک نگرانی اساسی برای سلامتی تبدیل می کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

در دوران شیوع ویروس کرونا چگونه کسب و کار خود را حفظ کنیم

مقدمه

اخبار روزانه حاکی از آن است که تعداد افراد آلوده به ویروس کرونا بصورت نمایی در حال رشد است. در این وضعیت تداوم کسب و کار، مدیریت گردش مالی و تنظیم استراتژی، چالش برانگیز تر می شود. در حالی که هر بنگاه اقتصادی دارای خصوصیات تجاری خاص است، نکات اساسی وجود دارد که هر کسب و کار باید در طول چرخش اقتصادی به خاطر داشته باشد.

مرحله 1 – وجه نقد پادشاه است

کسب و کار ها به منظور پیش بینی جریان نقدی ماه های آتی باید CFO داخلی / خارجی استخدام کنند. در این میان Coronavirus باعث کندی کسب و کار شده و یک مارپیچ نزولی را به دنبال خواهد داشت. مشاغل و کسب و کارها باید روزانه وضعیت مالی را پیش بینی کنند و در مورد شرایط عمومی تر برای اجاره نامه ها و پرداخت بدهی برنامه ریزی کنند. حالات حساس مختلف را پیش بینی کنید (توجه زیادی به سناریوی بدترین حالت داشته باشید) و تست های استرس برای کسب و کارتان را اجرایی کنید.

مرحله 2 – محل کارتان را ایمن نگه دارید

حتی اگر بیشتر کارمندان شما، جوان و سالم باشند، اما از ویروس محافظت نمی شوند. ممکن است کارمندان درک متفاوتی از خطر بالقوه داشته باشند. با انجام اقداماتی برای جلوگیری از گسترش ویروس در محل کار خود، از کارمندان و خودتان محافظت کنید.

به منظور دریافت سایر راهنمایی ها جهت گسترش کسب و کار، کلیک کنید.

 • ممکن است کارمندان از بیرون رفتن بترسند و ترجیح دهند از خانه کار کنند.
 • جلسات، سخنرانی ها، سخنرانی های عمومی با تعداد زیادی از شرکت کنندگان را کنسل یا به تعویق بیاندازید.
 • جلسات یک به یک با کارمندان را برای درک چشم انداز وضعیت و تهدیدها انجام دهید. در این صورت، کارمند فکر نمی کند که محل کار می تواند به سلامت شخصی و خانوادگی وی آسیب برساند.
 • بازخورد کارمندان را جمع آوری کنید. بعد از هر تغییر نتایج را ارزیابی و در صورت لزوم تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که همه متمرکز هستند و سعی کنید هرگونه استرس، هراس و عوامل تحریک کننده را که بر بهره وری کارمندان تأثیر می گذارد، از بین ببرید.

مرحله 3 – تنظیم استراتژی بازاریابی

اول از همه، راه اندازی کمپین بازاریابی شانس بیشتری برای شکست در مقایسه با حالت عادی خواهد داشت چرا که رسانه های عمومی اجتماعی به سمت روش های بهداشتی ، بهداشت شخصی و پیشگیری از ویروس کرونا می روند. ثانیاً، ارائه بازاریابی مبتنی بر جلسه، سخنرانی، همایش و یا کنفرانس ها با تعداد زیاد مخاطب، راهکار مناسبی در این شرایط نیست. چرا که با انتقاد عموم مواجه خواهید شد. درنهایت در نظر داشته باشید که بسیاری از کشور ها، قرنطینه عمومی اعلام کرده اند و از ساکنان می خواهند که برای مدت زمانی مشخص در خانه بمانند، این بدان معناست که بازاریابی آفلاین دیگر راهکار مناسبی در شرایط همه گیری Covid-19 نخواهد بود.

همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی

مرحله 4 – کاهش سفرها و ماموریت های شرکت

تیم های مدیریت و منابع انسانی باید هشدارهای دولتی در خصوص محدودیت های سفر را پایش و دنبال کنند. برخی از کشورها مسافران ورودی را به قرنطینه 14 روزه می فرستند.

مرحله 5 – تشکیل تیم مدیریت بحران

چه پیش خواهد آمد اگر تامین کنندگان اصلی و پیش فرض شما بروند، در این حالت باید به سرعت یک مسیر استراتژیک جدید برای اطمینان از تداوم کسب و کار مشخص کنید. کسب و کار باید گردش مالی خود را داشته باشد. یک گروه واتساپ ایجاد کنید، همیشه یک PowerBank با خود داشته باشید، همیشه آنلاین باشید و در بروز رسانی استراتژی شرکت چابک عمل کنید. در زمان بحران، مشاغل باید واکنش فعال نشان دهند و آماده سازی، شما را یک قدم جلوتر از رقبای دیگر حفظ خواهد کرد.

همچنین بخوانید؛ برآورد خسارت ۱۱۳ میلیارد دلاری برای ایرلاین ها در پی انتشار ویروس کرونا

مرحله 6 – مدیریت تعهدات مالی

گفتگوهای لازم را با موسسات مالی که به آنها بدهکار هستید شروع کنید. تعهدات مالی خود را انجام دهید.

مرحله 7 –روابط عمومی

با شرکا، تامین کنندگان، مشتریان و سایر ذینفعان خود در ارتباط باشید و از آنها پشتیبانی کنید. coronavirus بعد از مدتی ناپدید می شود، اما روابط باقی می مانند. در پایان، این روابط هستند که به پایداری شرکت شما کمک می کند.

تهیه شده در گروه مشاوران مالی سامان

تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی

تا به امروز ویروس کرونا تأثیر زیادی بر بازارهای مالی داشته و تمام ابزارهای اصلی بازار را تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه تا الان اقتصاد چین بیشترین تأثیر را متحمل شده است، اما سایر بازارها نیز، این روزها فشار ناشی از ویروس کرونا را احساس می کنند.

اگرچه بسیاری از بازارهای بورس جهان این روزها در قیمت های بالایی بسته می شوند، اما سرمایه گذاران بسیار وحشت زده هستند به همین دلیل شاهد افت ناگهانی قیمت ها هستیم. در تاریخ 27 ژانویه 2020، وال استریت با افت 1.5 درصدی روبرو شد که بزرگترین کاهش این بازار در 6 ماه گذشته را نشان می دهد. در این میان، شرکت هایی مانند والت دیزنی NYSE: DIS ، استارباکس NASDAQ: SBUX ، فورد و اپل NASDAQ: AAPL اعلام کردند که در حال کاهش تعداد فروشگاه هایشان هستند و برخی از فعالیت های خود را در مناطقی که به این بیماری گرفتار شده اند کاهش می دهند. همچنین بزرگترین کاهش قیمت ها در بورس اوراق بهادار لندن، متعلق به شرکت های معدنی ریو تینتو LON: RIO و گلنسور LON: GLEN به دلیل ضعف احتمالی در تامین فلز از چین است. شرکت های هواپیمایی مانند American Airlines (NASDAQ: AAL) و بریتیش ایرویز، پروازهایشان را در مناطقی که به ویروس دچارشده متوقف کرده اند. همچنین به منظور مطالعه وضعیت مالی شرکت های هواپیمایی پس از بحران ویروس کرونا، اینجا کلیک کنید.

امروز، اقتصاد و بازارهای جهانی بسیار بهم پیوسته هستند و هرگونه عقب نشینی در یکی از اقتصادهای بزرگ، باعث ایجاد موجی از شوک ها در سایر کشورها می شود. به طوری که با شروع سال میلادی جدید، بیش از 400 میلیارد دلار از بازار های مالی چین محو شد و سرمایه گذاران بسیاری عقب نشینی کردند. پیش از این، بانک ملی چین نرخ بهره را کاهش داده بود و به منظور حمایت از اقتصاد کشور، 1.2 میلیارد یوان به سیستم بانکی چین تزریق کرده بود. در نتیجه، ارزش یوان به ویژه در مقایسه با دلار آمریکا کاهش یافت.

در ماه ژانویه، دلار استرالیا به مقدار 5.5 درصد کاهش یافت. Eurodollar یا EURUSD در دوره مشابه شاهد نوسان 3.5٪ بود ، چرا که در ابتدا دلار شاهد افزایش تقاضای مشتریان خواهان safe-haven بود، اما پس از آن سقوط کرد چرا که مشخص شد بانک مرکزی فدرالT سیاست های پولی را تغییر داده است.

در سوم مارس، فدرال رزرو در تلاش فوق العاده ای به منظور مدیریت ریزش اقتصادی ناشی از کورونا ویروس، یک کاهش اضطراری تاریخی را در نرخ بهره به میزان 0.5 درصد کاهش داد و بلومبرگ گزارش داد که در جلسه بعدی فدرال رزرو در 18 مارس، نرخ ها را مجددا کاهش خواهد داد. در همان تاریخ، بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره خود را کاهش داد و روز بعد از آن بانک مرکزی کانادا همین روند را دنبال کرد. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا نیز در ماه مارس نرخ ها را کاهش دهد، در حالی که گلدمن ساکس NYSE: GS  در گزارشی اظهار داشت که بانک مرکزی انگلیس در ماه مارس 0.5٪ نرخ را کاهش می دهد و انگلیس ممکن است به رکود نزدیک شود.

در همین حال، قیمت طلا با وجود نوسانات گاه به گاه، هنوز هم در نزدیکی بالاترین سطح خود معامله می شود. چرا که به طور سنتی، طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن شناخته می شود. در نیمه دوم ژانویه، طلا 6.7٪ صعود کرد و به اوج قیمتی 11 ساله خود رسید. این واکنش قیمتی طلا ناشی از رفتار سرمایه گذاران در خصوص شیوع ویروس کرونا بود.

درحالی که طلا افزایش قیمت را تجربه می کرد، قیمت نفت خام تحت فشار بازار قرار گرفت. در همین حال، قیمت نفت خام حدود 17.04٪ کاهش یافته است، اگرچه بخشی از این کاهش به دلیل تصمیم اوپک است. تنها چند هفته پس از شیوع coronavirus، تقاضای نفت خام در چین به دلیل لغو پرواز، ممنوعیت سفر و توقف تولید، 20 درصد کاهش یافته است. چین از هر 100 بشکه تولید شده در سراسر جهان، 13 بشکه را مصرف می کند، که باعث کاهش نرخ مصرف جهانی نفت خام می شود. همچنین بخوانید؛ سه چارتی که پیشنهاد خرید طلا را دارند.

اما سوال بزرگتر: آینده بازارهای مالی تحت تاثیر ویروس کرونا چه می شود؟

اقتصاددانان بزرگ هنوز هم تأثیر کاملی را که ممکن است ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی داشته باشد، نمی دانند. این در حالی است که تحلیلگران می گویند که تأثیر کامل ویروس تا ژوئن (پایان سه ماهه دوم) مشخص نخواهد شد. آنچه مشخص است این است؛ در حالی که تعداد موارد جدید در چین کاهش یافته ، اما کورونا ویروس در سطح بین المللی گسترش یافته است و این باعث بروز شوک های بسیاری در بازارهای مالی خواهد شد. ایتالیا، کره جنوبی، فرانسه، آلمان و اکنون آمریکای شمالی با افزایش تعداد افراد آلوده روبرو شده اند و بسیاری از سازمان ها مانند سازمان توسعه اقتصادی هشدار می دهند که شیوع این بیماری می تواند باعث کاهش رشد اقتصادی جهانی در سال جاری باشد، همچنین بسیاری اقتصاددانان اظهار داشتند که بسیاری از کشورها با رکود اقتصادی مواجه خواهند شد. اگرچه پیش بینی می شود اقتصاد جهانی در این سه ماه عملکرد ضعیفی داشته باشد، اما پیش بینی می شود که رشد اقتصادی جهانی تا پایان سال بهبود یابد.

تهیه شده در گروه مشاوران مالی سامان

تأثیر اقتصادی ممنوعیت سفر اروپا به ایالات متحده

رئیس جمهور ایالات متحده شب گذشته اعلام کرد تمام سفرهای اروپا (به جز انگلیس) به ایالات متحده آمریکا از روز جمعه این هفته به مدت 30 روز به حالت تعلیق در خواهد آمد. این امر در مورد شهروندان آمریکایی یا ساکنان دائم که تحت معاینه و درمان قرار دارند صدق نمی کند و بر تجارت و ارسال کالا تاثیری نخواهد داشت. فقط اتباع خارجی که از نظر جسمی در 14 روز گذشته در اروپا حضور داشته اند، نمی توانند سفر کنند، اما این خبر به تنهایی باعث ایجاد شک بزرگی به بازارهای مالی اروپا و آمریکا شده است. به طوری که ارزش سهام اروپا ایرلاین در یک شب 4 درصد کاهش یافت.

دولت آمریکا همچنین پرداخت مالیات بر درآمد را به تعویق انداخته و اعلام کرده است که از پیش پرداخت آزمایش های پزشکی جهت تشخیص coronavirus چشم پوشی خواهد شد. همچنین این کشور اعلام کرده که وام های کم بهره به مشاغل کوچک ارائه می دهد و بدوجه این برنامه تا حدود 50 میلیارد دلار است. هنوز هیچ به روزرسانی در مورد کاهش مالیات بر حقوق و دستمزد وجود ندارد.

این اقدامات فشار بسیار زیادی بر ایرلاین و تمام کارمندان آن اعمال خواهد کرد.

نیکلاس ای کالیو، مدیر عامل شرکت آمریکن ایرلاین

به گفته تحلیلگر صنعت سفر سیریوم، این ممنوعیت 30 روزه نزدیک به 17000 پرواز و 4.8 میلیون صندلی را تحت هواپیما تأثیر قرار می دهد و خطوط هوایی ایالات متحده آمریکا شرکت های هواپیمایی آمریکا ، Delta Air Lines و United Airlines تحت تاثیر خواهند بود. IATA پیش بینی کرده است که شیوع ویروس در سال جاری 21.1 میلیارد دلار به شرکت های هواپیمایی آمریکای شمالی ضرر خواهد زد اما این بیانیه قبل از اعلام ممنوعیت پرواز از اروپا بوده است.

این ممنوعیت همچنین گردشگران و توریست ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به گفته اقتصاد دانان در سال 2019 تعداد 85,500 نفر از اروپا به منظور گردشگری وارد آمریکا شده اند به طوری که 29 درصد از توریست های ایالات متحده را تشکیل می دهند. این گردشگران حدودا 3.4 میلیارد دلار در آمریکا هزینه خواهند کرد.

متوقف کردن مسافرت اروپایی ها به آمریکا بر صنعت توریست و 15.7 میلیون آمریکایی که شغل آنها به سفر وابسته است تاثیر دارد.

راجر داو ، رئیس انجمن مسافرتی آمریکا

گزارش اقتصاد گردشگری می گوید این تصمیم می تواند موجب هزینه فرصت 24 میلیارد دلاری برای ایالات متحده شود و این ضرر بیشتر از ضرر کاهش توریست پس از ماجرای 11 سپتامبر است. طبق گزارش CNBC، صنعت مسافرتی و گردشگری به دنبال این تصمیم خواهان کاهش مالیات و تامین بودجه به منظور پرداخت حقوق کارمندان است.

گردآوری و ترجمه: گروه مشاوران مالی سامان

نکاتی برای مسافران: حفظ آرامش درخصوص ویروس کرونا

همه چیزهایی که می توانید در خصوص کوید-19 و چگونگی حفظ امنیت خود و دیگران باید بدانید.

آیا آماری را از مراکز کنترل بیماری مشاهده کرده اید؟ تخمین زده می شود که ویروس کرونا تاکنون حداقل 29 میلیون نفر در جهان را بیمار کرده و حداقل 16 هزار نفر را کشته است. نه، این آمار در مورد بیماری Coronavirus COVID-19 نیست. این ارقام مربوط به فصل آنفولانزای 2019-2020 است.

این به معنای پایین بودن سطح هشدار وضعیت کنونی ویروس نیست، بلکه تنها به ارائه دیدگاه کمی می پردازد. بله، coronavirus می تواند کشنده باشد. تاکنون بیش از 2 هزار و 800 نفر جان باخته اند و تعداد بیماران به 80،000 رسیده است. به نظر می رسد با شیوع آن از سمت کره جنوبی به ایتالیا وضعیت بدتر هم می شود. تقریباً عجیب به نظر می رسد که در چنین مواقعی از سفرهای مسافرتی یاد شود. اما با وجود این برخی ناچار به مسافرت می شوند.

افزایش دانش می تواند باعث کنترل ترس و احساست شود. مانند اکثر چیزهای زندگی، هرچه بیشتر بدانید، از وضعیت بهتری برخوردار خواهید بود. پس اجازه دهید که آموزش شروع شود.

ویژگی های کلیدی

 • ویروس کرونا: تاکنون بیش از 80،000 بیمار در سراسر جهان.
 • مسافران باید دقت کنند.
 • بخش وزارت امور خارجه کشورهای جهان به طور مداوم هشدارهای سفر را به روز می کنند.
 • راهکارهای برتر به منظور محافظت از خود: دستان خود را بشویید. اگر مریض هستید، در خانه بمانید.
 • اطلاعات به سرعت تغییر می کنند. بروز باشید.

همچنین بخوانید؛ نوسانات قیمتی سهام شرکت های دارویی تحت تاثیر اخبار مرتبط با ویروس کرونا

مراکز کنترل بیماری

CDC یک منبع آنلاین عالی به منظور coronavirus است. اطلاعات شامل همه چیز از آخرین اخبار شیوع گرفته تا توصیف علائم (“تب ، سرفه ، تنگی نفس)” است. همچنین یک بخش ویژه برای مسافران وجود دارد که کشورهایی را نشان می دهد که مسافران باید از سفرهای غیر ضروری (چین و کره جنوبی) خودداری کنند و کشورهایی که افراد مسن و یا دارای بیماری های مزمن پزشکی باید سفر به آنها را به تعویق بیاندازند (ایتالیا، ژاپن). این صفحات حتی اگر قصد سفر نداشته باشید ارزش خواندن دارند. آنها را در CDC.gov بیابید.

پرشک شما

با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند برخی ترس ها را برطرف کنند (شاید حتی در مورد مواردی که باید مراقب آنها باشید به شما هشدار دهند).

توصیه های زیر را دنبال کنید

اگر بیمار هستید، در خانه بمانید. این بدان معنا نیست که به سر کار و یا سفر نروید. خطوط هوایی در زمان شیوع ویروس کرونا به دقت همه مسافران را زیر نظر دارند و از سوار شدن برخی از مسافران ممانعت می کنند.

مکرراً دستان خود را بشویید. و نه فقط شستشوی ساده زیر شیر آب؛ طبق CDC، شما باید از صابون و آب جاری استفاده کنید و دستان خود را حداقل 20 ثانیه زیر آب نگه دارید.

از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. این دستمال های مرطوب می تواند در هواپیما عالی باشند. از آنها برای تمیز کردن سینی غذا، دستگیره های توالت و هرچه فکر می کنید لمس خواهید کرد، استفاده کنید.

آیا به پوشیدن ماسک نیاز دارید؟ سازمان بهداشت جهانی WHOبخش کاملی در وب سایت خود دارد که به این سؤال اختصاص داده است، از جمله نمودارها و فیلم ها در مورد ماسک های مختلف و نحوه استفاده و دفع آنها.

در این مقاله آمده است: “اگر شما سالم هستید ، تنها در صورت مراقبت از شخصی که به عفونت 2019-nCoV مشکوک است، ماسک بپوشید”. همچنین ادامه می دهد   “ماسک تنها در مواقعی که با تمیز کردن مکرر با مالش دست الکل یا صابون و آب استفاده می شوند، موثر هستند.” اگر در این مورد شک دارید با پزشک خود صحبت کنید و همیشه بروز باشید.

به کشور و یا شهرهای پر ریسک سفر نکنید.

با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید

درست است بلیط خود را تهیه کرده اید اما به منظور مطمئن بودن از اجرای سفر، وب سایت ایرلاین مورد نظر را چک کنید و یا با آنها از طریق تلفن و یا ایمیل در تماس باشید. چرا که امکان لغو بلیط و استرداد هزینه بلیط در شرایط بحرانی وجود دارد.

بیمه سفر را در نظر داشته باشید

بیمه مسافرتی می تواند یک بادیگارد زندگی باشد. بهترین کار این است که طرح بیمه را به طور کامل بخوانید، سپس با تلفن از بیمه گذار سؤالات بیشتری بپرسید.

فقط شما می توانید تصمیم به سفر بگیرید. اما باز هم، هرچه بیشتر بدانید، تصمیم هوشمندانه تری خواهید گرفت. در حال حاضر مشخص نیست سرانجام  COVID-19 چه خواهد بود. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که مراقب خودمان – هر کجا که هستیم- باشیم و آگاه بمانیم.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

انتخاب سهام توسط صندوق های سرمایه گذاری

درست مانند هر سرمایه گذار هوشمند دیگر، مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز از ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به منظور ارزیابی سهام قبل از خرید و اضافه کردن آن به سبد سرمایه گذاری کاربران استفاده می کنند. با این حال، آنچه واقعا در تصمیات مدیران صندوق های سرمایه گذاری مهم است، اهداف اعلام شده از جانب آن ها است. صندوق های سرمایه گذاری به منظور دستیابی به اهداف محتلف سرمایه گذاری، با ریسک های متفاوت طراحی شده اند. نوع سهامی که یک مدیر صندوق انتخاب می کند بسیار وابسته به نوع صندوق تحت مدیریت وی است و آنچه که برای مشتریانش می خواهد.

ویژگی های کلیدی

 • مدیران صندوق های سرمایه گذاری، افراد حرفه ای هستند که وظیفه آنها ساخت سبد متشکل از اوراق بهادار، سپرده های بانکی، بیمه های عمر و صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF است.
 • یک مدیر پرتفوی براساس استراتژی یا دستورالعمل سرمایه گذاری اعلام شده دارایی را انتخاب می کند که در صندوق درج می شود.
 • مدیر صندوق شاخص سعی در دنبال کردن شاخص دارد در حالی که مدیر صندوق سرمایه گذاری به دنبال بالا بردن ارزش واحد های سرمایه گذاری شده براساس سهام است.
 • مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک از ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به منظور انتخاب سهام مناسب استفاده می کنند.

صندوق های شاخص

صندوق های شاخص همانطور که از نام آن ها پیدا است مبتنی بر یک شاخص بازار هستند، مدیران صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص موظف هستند که از یک سبک سرمایه گذاری منفعل استفاده کنند، چرا که هدف این صندوق ها بازده متناسب با شاخص است. برای دستیابی به این هدف آن ها اوراق مبتنی بر شاخص را خریداری می کنند. بنابراین هر سهم انتخاب شده توسط مدیر صندوق باید در شاخص وجود داشته باشد. اگر صندوق برخی از سهام خود را در زمان مشخص بفروشد به معنی حذف سهام از شاخص می باشد.

شاخص های سرمایه گذاری مشترک و ETF به طور فزاینده ای در بین سرمایه گذاران حقیقی به منظور دستیابی به اوراق بهادار گسترده و متنوع محبوب هستند. در نتیجه، مدیران پرتفوی در صندوق های سرمایه گذاری شاخص وظیفه ساده تری دارند – به سادگی می توانند ابزارهای مالی را با وزن شاخص های خاص خود معامله کنند. برخی از مدیران صندوق های شاخص به جای تکرار کل شاخص، یک مدل اقتصادسنجی را اجرا می کنند تا ببینند آیا با نمونه گیری از زیر مجموعه های سهام می توانند عملکرد کلی را افزایش دهند.

از آنجا که مدیران صندوق های شاخص نیازی به انجام تحقیق و تجارت به همان اندازه وجوه مدیریت شده فعال ندارند ، نسبت هزینه آنها به مراتب کوچکتر است ، و آنها را برای سرمایه گذاران عادی جذاب می کند.

صندوق های سود تقسیمی

وجوه تقسیمی بین سرمایه گذاران که به دنبال تکمیل درآمد سالانه خود و بدون تلاش زیاد هستند محبوب هستند. این صندوق ها برای تولید بیشترین سود سهام ممکن در هر سال طراحی شده اند. برای تحقق این هدف، مدیر صندوق، سهام با بیشترین میزان سود تقسیمی را انتخاب می کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان