به بزرگترین دانشنامه مالی فارسی خوش آمدید

وبلاگ

دارایی جاری و غیرجاری

دارایی ها را می توان به دو دسته جاری و غیر جاری تقسیم کرد. دارایی های جاری، شامل مواردی هستند که در ترازنامه شرکت ذکر می شوند و برآورد می شود که طی یک سال مالی به پول نقد تبدیل شوند. درمقابل دارایی های راکد که شرکت انتظار نگهداشت آن ها را برای بیش از یک سال دارد و نمی توانند به راحتی به پول نقد تبدیل شوند. دارایی راکد و جاری در ترازنامه ذکر می شوند. (همچنین بخوانید؛ سال مالی یا FY چیست؟).

دارایی جاری

دارایی های جاری، مقدار ارزش کل دارایی هایی که قابلیت تبدیل شدن به پول نقد را دارند نشان می دهد و به منظور تأمین اعتبار عملیات جاری شرکت و پرداخت هزینه های روزانه استفاده می شوند.

دارایی جاری می تواند شامل موارد زیر شود؛

 • پول نقد
 • حسابهای دریافتنی
 • پیش پرداخت
 • موجودی
 • اوراق قابل فروش

پول نقد یک دارایی جاری محسوب می شود چرا که قابلیت تبدیل به نقدینگی در کمتر از مدت یک سال را دارد و به منظور پرداخت بدهی کوتاه مدت استفاده می شود. حساب های دریافتنی شامل پرداخت های مورد انتظار از مشتریان است که در مدت یک سال وصول می شود. موجودی نیز یکی از دارایی های جاری است، چرا که شامل مواد اولیه و محصولات نهایی می شود که می توانند سریع فروخته شوند. (همچنین بخوانید؛ آیا سهام یک دارایی مالی است؟).

دارایی غیر جاری

این دسته از دارایی ها شامل سرمایه گذاری های بلند مدت شرکت یا دارایی هایی با عمر مفید بیش از یک سال می شوند. دارایی های غیر جاری قابلیت نقد شوندگی پایینی دارند.

دارایی غیر جاری می تواند شامل موارد زیر شود؛

 • وام
 • املاک و مستغلات، زمین، تجهیزات
 • معاملات تجاری
 • سرمایه گذاری های بلند مدت

هر دو گروه دارایی ثابت و ناملموس هم جزء دارایی های غیر جاری قرار می گیرند.

دارایی ثابت شامل، زمین، ساختمان و تجهیزات می شود که شرکت نمی تواند آن ها را به راحتی نقد کند. به عنوان مثال، فروش تجهیزات تولیدی یک شرکت فعال در حوزه صنایع غذایی غیر متعارف است.

دارایی های ناملموس شامل دارایی های غیر فیزیکی مانند حق ثبت اختراع و حق چاپ هستند. این گروه از دارایی ها به  عنوان دارایی های غیر متعارف در نظر گرفته می شوند، چرا که بیانگر ارزش یک شرکت هستند اما نمی توانند به راحتی در طی یک سال به پول نقد تبدیل شوند. سرمایه گذاری های بلند مدت مانند اوراق قرضه نیز دارایی های غیر متعارف محسوب می شوند چرا که یک شرکت معمولاً این دارایی ها را در ترازنامه خود برای بیش از یک سال مالی نگه می دارد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

آیا سهام یک دارایی مالی است؟

سهام یک دارایی مالی است و نه یک دارایی واقعی. دارایی های مالی، دارایی های کاغذی هستند که به راحتی به پول نقد تبدیل می شوند. دارایی های واقعی ملموس و دارای ارزش ذاتی هستند. دارایی مالی اما واقعی نیست و یک تعریف مناسب برای سهام است.

مفهوم دارایی

دارایی عبارت است از ارزشی که متعلق به یک فرد حقیقی و یا حقوقی است و می تواند به منظور پوشش بدهی ها و تعهدات مالی مورد استفاده قرار گیرد. دارایی یک واحد اقتصادی است که کسر آن از بدهی مقدار ارزش خالص را تعیین می کند. دارایی هایی که به راحتی به پول نقد تبدیل می شوند، در گروه دارایی های نقد قرار می گیرند. اما دارایی ها که به راحتی نقد نمی شوند در دسته دارایی های فیزیکی قرار می گیرند که می توانند شامل املاک و مستغلات، تجهیزات و سایر دارایی های فیزیکی باشند.

همچنین بخوانید؛ چند استراتژی تخصیص دارایی

دارایی مالی در مقابل دارایی واقعی

تفاوت های زیادی بین دارایی واقعی و مالی وجود دارد. نمودار Venn ابزار مناسبی برای نشان دادن تفاوت ها و همپوشانی ها بین دو نوع دارایی است.

دلیل نام گذاری دارایی واقعی این است که به راحتی قابل مشاهده هستند. آنها ملموس با ویژگی های فیزیکی هستند. خودرو، ساختمان، مزرعه، تجهیزات نمونه ای از دارایی واقعی هستند.

همچنین بخوانید؛ منظور از معامله بر روی کاغذ چیست؟

دارایی های مالی مانند سهام، نمی توانند دیده یا لمس شوند اما ارزش آنها برای صاحب دارایی قابل نمایش است. برخلاف دارایی های واقعی، سهام و سایر دارایی های مالی در صورت نیاز می توانند به سرعت به پول نقد تبدیل شوند. در حالت ایده آل، شرکت ها تمایل به مدیریت ترکیب مشخصی از دارایی های مالی و واقعی دارند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

۱۰ عادت افراد موفق

گذشته از عنصر شانس، آنچه که بیشتر باعث موفقیت افراد می شود، برخی از عادات مرتبط است. یادگیری این عادات و بکارگیری آنها در زندگی شخصی به منظور رسیدن به موفقیت بسیار ارزشمند است.

برای این منظور، ده مورد از عادات افراد ثروتمند و موفق را در این مقاله گردآوری کرده ایم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

سازماندهی

یکی از معمول ترین عادات افراد موفق در زندگی، سازماندهی است. سازمان دهی شامل برنامه ریزی و همچنین تعیین اولویت ها و اهداف زندگی است.

یکشنبه یک روز مهم برای سازمان دهی و آماده شدن برای ادامه هفته است.

بنیانگذار توییتر جک دورسی

استراحت

جالب است بدانید که استراحت یا مدیتیشن یکی دیگر از عادات افراد موفق به منظور پرت کردن هواسشان است.

البته، استراحت برای کسانی که برنامه هایشان را سازمان دهی کرده اند، راحت تر انجام می شود، بنابراین شاید برای برخی از افراد، آرامش یک محصول فرعی طبیعی باشد تا یک تصمیم آگاهانه.

همچنین ممکن است که عمل “تنفس” یکی از روش های موفقیت آمیز افراد برای تلاش های بعدی باشد. در حقیقت، یکی از اولین قدم ها برای دستیابی به حالت مراقبه یا مدیتیشن ، تمرکز روی تنفس به مدت سه تا پنج دقیقه است.

اقدام

سومین مورد در لیست عادات افراد موفق، مورد اجتناب ناپذیر “اقدام” است. سازماندهی، برنامه ریزی و تعیین اولویت بسیار مهم است، اما بدون اقدام، برنامه، قابلیت اجرایی شدن نخواهد داشت.

افراد موفق، اغلب سریع عمل میکنند. حتی در بسیاری از موارد زمانی که در حال آماده سازی خودشان هستند، وارد عمل می شوند. در حالی که دیگران به دنبال توجیهِ عمل نکردن هستند، افراد موفق اولین قدم یعنی عمل کردن را اتخاذ می کنند، حتی اگر به نظر عجیب باشد.

مراقبت فردی

مراقبت های شخصی (توجه به رژیم غذایی، ورزش و بهداشت) مورد بعدی در لیست عادت های افراد موفق است.

از نظر برخی از افراد، مراقبت شخصی شامل یک رژیم پیچیده و یک سبک زندگی کاملاً بانظم می شود. اما برای برخی دیگر اینطور نیست. Elon Musk، مدیر عامل تسلا موتور، زمانی که از وی سوال کردند که کدام عادت زندگی بیشترین تاثیر را در موفقیت فردی اش داشته است به سادگی گفت؛ دوش گرفتن.

برخورد مثبت

به گفته بسیاری از افراد موفق، داشتن نگرش مثبت فقط نتیجه موفقیت نیست بلکه یکی از دلایل اصلی موفقیت نیز هست. ابراز سپاس و نگرش مثبت کافی نیست. شما همچنین باید به خودتان یادآوری کنید که چرا برای رسیدن به یک اثر عمیق تر، سپاسگزار هستید.

شبکه یا نتورکینگ

افراد موفق ارزش تبادل ایده با دیگران را از طریق شبکه درک می کنند. آنها همچنین ارزش همکاری و کار تیمی را می دانند – همه آنها به دنبال تشکیل و ایجاد شبکه هستند.

افراد موفق از اهیمت افراد پیرامون خود و نقش آنها در موفقیت شخصی خود آگاه هستند. به طوری که 79 درصد از افراد موفق، حداقل 5 ساعت از زمان روزانه خود را به گسترش شبکه فردی خود اختصاص می دهند.

نویسنده توماس کورلی

صرفه جویی

یکی از عادات افراد موفق صرفه جویی است.

افراد ثروتمند و موفق، از خرج زیاد خودداری می کنند و پول خود را صرف معاملات و مذاکرات می کنند.

کورلی

یکی از راهکارهای ساده برای ثروتمند شدن، صرفه جویی در هزینه ها است.

سحرخیز بودن

هرچه زمان بیشتری برای خود اختصاص دهید، احتمال موفقیت شما بیشتر می شود، افراد موفق عادت دارند که زودتر از خواب بیدار شوند و این عادت را هر روز صبح تکرار می کنند.

اشتراک گذاری

اشتراک می تواند شامل کمک به خیریه، اشتراک ایده و سرمایه باشد. افراد موفق و ثروتمند ارزش تقسیم و اشتراک را می دانند و معتقدند که نباید همیشه به انباشت ثروت فکر کنند.

مطالعه

افراد موفق و ثروتمند، همواره مطالعه می کنند. علاوه بر اینکه مطالعه برای آنان به نوعی لذت بخش است، همچنین از این طریق به دنبال کسب دانش و بینش خود هستند.

هرکسی که به دنبال ارزش و الهام است باید مطالعه کند و هیچ چیز مانند خواندن به افراد کمک نمی کند.

جی.کی.رولینگ

جمع بندی

هرکسی در زندگی عاداتی دارد که می تواند مثبت یا منفی باشد. اما افرادِ موفق همواره سعی می کنند برخی از عادات مثبت را در زندگی خود دنبال کنند.

خبر خوب برای کسانی که به دنبال ثروت و موفقیت هستند این است که با پرورش این عادات خوب می توانند به کامیابی دست یابند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

اکوسیستم کسب و کار

اکو سیستم کسب و کار چیست؟

یک اکوسیستم کسب و کار شامل شبکه ای از سازمان ها است – از جمله تامین کنندگان، توزیع کنندگان، مشتریان نهایی، شرکت های رقیب، سازمان های دولتی و غیره – که از طریق رقابت و همکاری می توانند در ارائه یک محصول یا خدمات خاص با هم فعالیت کنند. در اکوسیستم کسب و کار، ایده اصلی این است که هر گره موجود در اکوسیستم اثر گذار است و نیز تحت تأثیر دیگران قرار می گیرد به طوری که سازمان ها باهم در یک رابطه دائماً در حال تحول هستند و در آن هر موجودیت باید انعطاف پذیر و سازگار باشد به طوری که اکو سیستم مانند یک ارگانیسم بیولوژیکی، زنده بماند.

درست مشابه اکوسیستم های طبیعی، سازمان هایی که در اکوسیستم های تجاری فعالیت می کنند با سازگاری و رقابت برای بقا و گاهی انقراض دست و پنجه نرم می کنند.

نکته مهم

ویژگی های کلیدی

 • یک اکوسیستم تجاری شبکه ای از سازمان ها را از جمله تامین کنندگان، توزیع کنندگان، مصرف کنندگان ، رقیب ها، ارگان های دولتی و غیره را تشکیل می دهد که از طریق رقابت و همکاری می توانند در ارسال یک محصول یا خدمت مشخص شرکت کنند.
 • در این اکو سیستم، سازمان ها تاثیر می گذارند و از دیگران هم تاثیر می گیرند و به منظور رشد و نمو در اکو سیستم با هم رقابت می کنند. اکوسیستم تجاری به مشابه یک موجودیت بیولوژیکی عمل می کند.

درک مفهوم اکو سیستم کسب و کار

در سال 1930، Arthur Tansley ، گیاه شناس انگلیسی، اصطلاح اکوسیستم را برای توصیف جامعه ای از موجودات که در تعامل با یکدیگر، محیط اطراف (هوا ، آب، زمین و غیره) هستند،  معرفی کرد. به منظور شکوفایی، این موجودات در بکارگیری منابع موجود با یکدیگر رقابت و همکاری می کنند. آنها همزمان باهم تکامل می یابند و با اختلالات بیرونی سازگار می شوند.

به دنبال رهکارهای نهایی برای کسب و کار خود هستید، کلیک کنید.

جیمز مور، استراتژیست کسب و کار این مفهوم بیولوژیکی را در مقاله خود در سال 1993 با عنوان “شکارچیان و طعمه: رقابت در یک اکولوژی نوین” نشان داد و در آن به معرفی شرکتهایی در دنیای تجارت که به طور فزاینده و بهم پیوسته فعالیت می کنند، پرداخت و آن را به جامعه ای از موجود های سازگار و تکامل یافته برای زنده ماندن تشبیه کرد.   James Moore بیان کرد که سازمان به عنوان یک شرکت واحد در یک صنعت نباید مورد توجه قرار گیرد، بلکه به عنوان یک عضو فعال از اکوسیستم تجاری با شرکت کنندگان از صنایع دیگر باید در نظر گرفته شود.

یشرفت های تکنولوژی و جهانی شدن روزافزون، ایده هایی را در خصوص بهترین راهکارها به منظور انجام کار ارائه داده و ایده اکوسیستم به شرکت ها کمک می کند تا درک کنند که چگونه می توانند در این محیطِ زنده و در حال پیشرفت، رشد کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

مشاور مالی کیست؟

مشاوره مالی چیست؟

یک مشاوره مالی به مشتریانش راهکارهای مالی ارائه می دهد. مشاوران مالی می توانند خدمات مختلفی مانند مدیریت سرمایه گذاری، برنامه ریزی مالیاتی و برنامه ریزی املاک ارائه دهند. مشاوران مالی خدمات گسترده ای را از مدیریت سبد سهام تا فروش محصولات بیمه ارائه می دهند. (همچنین بخوانید؛ سؤالاتی که زمان ساخت پرتفوی باید بپرسید).

در کشورهای مختلف، مشاوران مالی نیازمند دریافت گواهی نامه های معتبر و مشخص به منظور اجازه فعالیت دارند.

ویژگی های کلیدی

 • مشاوره مالی یک حرفه است به طوری که تخصص خود را به منظور بهبود تصمیم گیری مشتری درخصوص امور مربوط به پول، امور مالی شخصی و سرمایه گذاری ارائه می دهد.
 • مشاوران مالی می توانند به صورت مستقل کار کنند یا ممکن است توسط یک شرکت بزرگ اقتصادی به کار گرفته شوند. مشاوران باید به منظور ارائه مشاوره مجوز دریافت کنند.
 • برخلاف کارگزاران بورس که به آسانی سفارشات را در بازار اجرا می کنند، مشاوران مالی، مشتریان را به منظور اخذ تصمیمات آگاهانه راهنمایی می کنند.

درک مفهوم مشاوره مالی

مشاور مالی یک اصطلاح کلی است و تعریف دقیقی از این حوزه وجود ندارد و انواع مختلف متخصصان مالی در این حوزه قرار می گیرند. کارگزاران بورس، نمایندگان بیمه، مشاوران مالیاتی، مدیران سرمایه گذاری و برنامه ریزان مالی همه اعضای گروه مشاوران مالی هستند. هرچند برنامه ریزان املاک و مستغلات نیز در این حوزه می توانند قرار بگیرند. با این حال باید در نظر داشت که تعریف اصلی مشاوره، ارائه راهنمایی است.

همچنین بخوانید؛ در چه صورت به مشاور مالی نیاز ندارید.

مثال هایی از مشاوره مالی

آنچه معمولاً از واژه مشاور مالی برداشت می شود می تواند شامل فروشنده کالا، بورس اوراق، یا یک نماینده بیمه شود. یک مشاور مالی باید یک کارشناس تحصیل کرده، دارای مجوز، باتجربه و حرفه ای باشد که به نمایندگی از مشتریان خود و بدون تعصب به سازمان های مالی باشد.

به طوری کلی، مشاور مالی یک مشاور مستقل و با هدف افزایش منافع مشتریانش است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

سال مالی یا FY چیست؟

سال مالی چیست؟

سال مالی سالی است که شرکت ها و بانک ها از آن به منظور تهیه گزارش های مالی و بودجه بندی استفاده می کنند. سال مالی معمولاً به منظور فعالیت های حسابداری و تهیه صورت های مالی استفاده می شود. اگرچه سال مالی می تواند از فروردین ماه شروع شود ولی لزوماً سال های مالی از منظر تاریخ شروع و پایان برابر نیستند. ولی در مقابل مراکز آموزشی سال های تحصیلی خود را در یک زمان مشخص شروع می کنند.

سال مالی برای شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران آنها بسیار با اهمیت است چرا که در انتهای این سال، درآمد، سود و زیان و سایر نسبت های مورد نیاز جهت بررسی سلامت مالی یک شرکت باهم مقایسه می شوند. همچنین برای اهداف مالیاتی از مفهوم سال مالی استفاده می شود.

ویژگی های کلیدی

 • سال مالی یک دوره یک ساله است که شرکت ها از آن به منظور تهیه گزارش از داده های مالی خود، استفاده می کنند.
 • گزارش های مالی، فعالیت های مالیاتی، ممیزی حسابرسی، همگی براساس سال مالی شرکت انجام می شوند.
 • شرکت ها ممکن است تصمیم بگیرند که تاریخ شروع سال مالی خود را تغییر بدهند و لزوماً این تاریخ در تمام سازمان ها و اسناد حسابداری یکسان نیست.

مفهوم سال مالی

سال مالی، یک دوره یک ساله است که لزوماً از ابتدای فروردین ماه شروع نمی شود. کشورها، شرکت ها و بانک ها می توانند سال مالی خود را از ماه های مختلف شروع کنند.

سال مالی با سال یا تاریخ پایانی نشان داده می شود. به طور مثال می توان سال مالی 98 را به شکل 1398 نشان داد. اگر این سال در شهریور 1398 شروع شده باشد، آنگاه هزینه هایی که در خرداد 1399 انجام شده باشند را در سال 1398 ذکر می کنیم. سال مالی شامل دوازده ماه متوالی است. همچنین ممکن است در بر گیرنده 52  تا 53 هفته باشد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان