به بزرگترین دانشنامه مالی فارسی خوش آمدید

وبلاگ

مبانی چرخه کسب و کار در دوران رکود اقتصادی ناشی از کرونا ویروس

درک عمق، شدت، توزیع و مدت زمان تاثیر رکود بر کسب و کار

مفاهیم چرخه کسب و کار

رکود اقتصادی قطعاً یک وضعیت ناخوشایند برای هر کسب و کار است، اما می تواند لزوماً بد نباشد. به منظور درک این موضوع باید شدت رکود را از سه جنبه ؛ عمق، انتشار و مدت زمان بررسی کنیم.

در طی شیوع بحران ویروس کرونا در جهان بیش از 21 میلیون شغل و کسب و کار از بین رفتند که این رقم در مقایسه با از بین رفتن تنها 9 میلیون شغل در بحران اقتصادی 2008 بسیار بالا است، به طوری که رکود ناشی از Covid-19 بسیار عمیق تر از رکود های گذشته است. همچنین ضعف اقتصادی در گوشه و کنار دنیا بسیار گسترده است.

همچنین بخوانید، در دوران شیوع ویروس کرونا چگونه کسب و کار خود را حفظ کنیم

مدت زمان ممکن است کوتاه مدت باشد

سومین شاخص مورد بررسی زمان است؛ به طوری که رکود اقتصادی ناشی از کرونا می تواند کوتاه مدت ترین رکود باشد. اگرچه باور آن می تواند سخت باشد، آن هم به این دلیل که بعد از همه گیری جهانی کرونا بسیاری از کسب و کارها معلق شده اند، به طوری که آغاز به کار مجدد کسب و کار ها می تواند با نرخ بسیار پایین شروع به جبران ضرر کند. با راه اندازی مجدد کسب و کار ها در گوشه و کنار دنیا، ممکن است شاهد پایان رکود تا پایان تابستان 2020 باشیم، در این صورت مدت زمان رکود اقتصادی ناشی از کوید 19 در حدود 6 ماه خواهد بود. همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی.

اجازه دهید واقع بین باشیم. کوتاه بودن زمان و دوره رکود اقتصادی، لزوماً به معنای بازگشت سریع به حالت عادی کسب و کار نیست. بسیاری از مشاغل از بین رفته اند و با ناپدید شدن شغل ها شاهد ادامه دار بودن افزایش نرخ بیکاری در سال های پیش رو خواهیم بود.

بسیاری از سایت ها به پیش بینی پایان رکود تا پایان تابستان 2020 اشاره کرده اند به طوری که تا ژوئن 2020 شاهد پایان این دوره خواهیم بود. اما این واقعیت که رکود پایان می یابد به معنی خوب شدن همه چیز نخواهد بود، اقتصادی که در جهان شاهدش هستیم، سال های سال قبل از شیوع کرونا طول کشید تا به اینجا رسید. این رکود بسیار قوی است.

دلیل این صحبت که “رکود اقتصادی لزوماً بد نیست” در بررسی نمودار رشد اقتصادی قابل مشاده است، به طوری که بعد از کاهش فعالیت اقتصادی در زمان رکود، شاهد رشد بیشتر از دورهای پیشین خواهیم بود.

بهبود وضعیت اقتصادی به محض شروع فعالیت های کسب و کار آغاز می شود اما تا اوج راه بسیاری در پیش دارد. اگر رکود عمیق باشد، روند بهبود بلند مدت خواهد بود.

همچنین بخوانید؛ اکو سیستم کسب و کار چیست؟

در حقیقت، سال ها می تواند طول بکشد که اقتصاد به حالت اولیه بازگردد. به طوری که نسخه حالت نرمال اقتصادی می تواند تعریف بسیار متفاوت تر از نسخه پیش از کرونا داشته باشد.

بهبود شرایط کسب و کار چطور خواهد بود؟

به یاد داشته باشید که رکود اقتصادی باید چرخه خود را کامل کند، به طوری که مانند اتش سوزی از یک صنعت به صنعت دیگر انتقال پیدا می کند. این اثر دومینویی باعث انتشار ضعف و رکود اقتصادی خواهد شد.

خالی از لطف نیست که در خصوص ریسک مالی نیز اطلاعات خود را افزایش دهید.

بازیابی شرایط بهبود کسب و کار از زمان شروع چرخه رکود اقتصادی شروع و با افزایش تولید، سود، درآمد و فروش باعث افزایش بازده کسب و کار می شود. بهبود وقتی کامل می شود که کسب و کار به تولید خود متکی باشد.

نکته مهم این است که بدانیم چه زمان این اتفاق می افتد، و این جایی است که شاخص های پیشرو اهمیت پیدا می کنند.

همه مطمئن هستیم که طی همین روزها واکسن کرونا کشف خواهد شد و مدارس مجدداً شروع به کار می کنند. اما زمان دقیق این اتفاق ها هنوز مشخص نیست. شاید بتوانید رکود اقتصادی را تحمل کنید اما نمی توانید شرایط را مجبور به بهبودی کنید. (همچنین بخوانید؛ برآورد خسارت ۱۱۳ میلیارد دلاری برای ایرلاین ها در پی انتشار ویروس کرونا).

تصور کنید که در زمستان با ماشین کلاسیک از سرکار به خانه می رسید و بیمار می شوید و مجبود به یک سال استراحت در خانه خواهید شد. از آنجا که ماشین یک سال روشن نمی شود، کاربراتور آن یخ می زند، مقداری آب در سوخت یخ خواهد بست، روغن موتور منقضی و فاسد می شود و باتری عملاً از بین می رود و موتور به سختی روشن می شود. اینطور نیست که خودروی شما هرگز چرخ هایش نچرخد اما این امر بسیار زمان بر و نیازمند تعمیرات خواهد بود.

همچنین بخوانید؛ نوسانات قیمتی سهام شرکت های دارویی تحت تاثیر اخبار مرتبط با ویروس کرونا

پایش شاخص های پیشرو

شاخص های پیشرو در این بحث بسیار مهم و اساسی هستند. به طوری که به شما می گویند آیا ماشین کلاسیک شما (ماشین اقتصاد) آماده روشند شدن و حرکت هست یا خیر. به بیان دیگر چه زمانی آماده خواهد شد تا وارد خیابان (صنعت) شود.

همچنین بخوانید؛ ارزیابی عملکرد سرمایه‌گذاری

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

فصل سوم سریال Westworld – روبات ها و شبه واقعیت

Evan Rachel Wood و  Aaron Paul از بهترین بازیگران این فصل از سریال هستند اما فلسفه اصلی سریال کد های برنامه نویسی برای توسعه هوش مصنوعی است.

فصل سوم در خارج از پارک و دنیای واقعی روایت می شود. هرچند که در این سریال تشخیص واقعیت بسیار دشوار است و فلسفه کد نویسی می تواند دریای شمال را احیا کند. در این دنیا، برترین ثروتمندان جهان با باغ هایشان، استخرها و املاکشان زندگی می کنند و خیابان ها آرام هستند. شاید همه در این فصل در انزوا هستند؟ بسیاری از بازیگران فصل دو پس از آن همه خونریزی از بین رفته اند. Caleb یک کارگر ساختمانی و جابناز ارتش است که در شرکت Delos کار می کند. او در فضای معدنی مشغول به کار است. یک شب او بسته مشکوکی تحویل می گیرد و با یک دختر که زخمی شده است رو به رو می شود. “دلورس” با “ارون پاول” در این فصل آشنا می شود. (همچنین بخوانید؛ بهترین تصمیمات تجاری بازیگران هالیوود).

در همین حال، مسئول پارک قول از سرگیری تولید میزبان ها را داده است، همان میزبان هایی که در فصل اول حضور داشتند. میزبان ها در پارک نمی توانستند به انسان ها صدمه ای بزنند. میزبان ها روزانه یک داستان را تکرار می کنند. (همچنین بخوانید؛ نقد فیلم The Big Short).

در این فصل سوالات مربوط به هویت شخصیت ها همچنان پابرجاست. مدیر دپارتمان برنامه نویسی، برنارد (جفری رایت) می تواند با استفاده از نوعی تکنولوژی بین دو شخصیت جابجا شود و از خودش سوال بپرسد. اما تکلیف شخصیت های واقعی در این فصل چه می شود؟ همچنین در این فصل الگوریتم ها به پیش بینی رفتار شخصیت های داستان می پردازند.

(اقتصاد وستروس: سوالات متداول مالی برای طرفداران سریال بازی تاج و تخت).

تکنولوژی تشخیص چهره، بحران مالی، اتومبیلهای مستعد هک شدن و سوءاستفاده از Big Data همه موضوعات اصلی این فصل از سریال هستند.

(همچنین بخوانید؛ ساخت الگوریتم‌های معاملاتی).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

Portable Alpha

استراتژی آلفای قابل حمل چیست؟

آلفای قابل حمل در بازار بورس سهام یا دیگر بازارهای مالی که با شاخص بازار همبستگی کمتری دارند، به کار برده می شود. برای رسیدن به این مقدار، سرمایه گذاران باید آلفا را از بتا با سرمایه گذاری در اوراقی که در شاخص بازار قرار ندارند، جدا کنند.

ویژگی های کلیدی

 • آلفای سهام یا دیگر ابزارهای مالی، بازده ای است در خصوص آنچه که می تواند مقایسه شود.
 • شاخص بتا به محاسبه نوسانات دارایی در یک دوره مشخص نسبت به همان معیار می پردازد.
 • آلفای قابل حمل یک استراتژی سرمایه گذاری یا مهندسی مالی به منظور اضافه کردن بازده آلفا بدون درنظر گرفتن بتای کلی بر روی پرتفوی است.

آلفا، بازده حاصل از بازده بازار یا بتا بدون در نظر گرفتن ریسک بیشتر است. بنابراین، آلفای قابل حمل یک استراتژی شامل سرمایه گذاری بخشی از سرمایه در دارایی هایی است که هیچ همبستگی با بازار ندارند. (همچنین بخوانید؛ چگونه ریسک سرمایه‌گذاری کمی می‌شود؟).

درک مفهوم آلفای قابل حمل

در ابتدا به بررسی چند تعریف پایه ای می پردازیم:

 • آلفای سهام یا دیگر ابزارهای مالی، یک بازده تاریخی برروی چیزی بیشتر از شاخص بازار یا شاخص صنعت که به منظور مقایسه به کار برده می شود، است.
 • در مقابل، شاخص بتای یک دارایی، نشانگر نوسانات یا ریسک پذیری دارایی نسبت به همان شاخص قابل است. بتا به اندازه گیری رفتار قیمت سهام نسبت به بازار می پردازد. (همچنین بخوانید؛ مفاهیم آلفا و بتا برای مبتدیان).

انتخاب یک دارایی در پرتفوی براساس شاخص بتا، یک استراتژی کلیدی در سرمایه گذاری است. به این استراتژی، بازده منفعل نیز می گویند. به طوری که سهام یا صندوق انتخاب شده برای سرمایه گذاری به این دلیل انتخاب می شوند که شاخص بتا با روند کلی بازار مطابقت دارد.

استفاده از بتا

سهام یا صندوق با بتای 1، تمایل به ادامه روند مثبت یا منفی مطابق با روند کلی بازار دارد. صندوق یا سهام با بتای 0.5 تمایل به تقلید نیمی از حرکت بازار دارد. صندوق یا سهام با بتای 1.5 تمایل به 1.5 برابر کردن حرکت بازار دارد.

مهم: آلفای قابل حمل را می توان با اختصاص بخشی از پرتفوی به سهام با ارزش بازاری بالاتر بدست آورد.

بنابراین می توان گفت که شاخص بتا نمایانگر بازده منفعل یا بازده ناشی از حرکت کلی بازار است.

استفاده از الفا

نوع دیگری از بازده پرتفوی است که به عنوان idiosyncratic شناخته می شود. اینها بازده هایی هستند که با انتخاب براساس آلفا حاصل می شوند.

یعنی دلیل انتخاب سهام یا صندوق، سابقه تاریخی عملکرد بازده بهتر از شاخص بازار بوده است. به این روند، مدیریت فعال می گویند.

استفاده از آلفای قابل حمل

یک سرمایه گذار می تواند با سرمایه گذاری در اوراق که با بتا همبستگی ندارند، به آلفای قابل حمل برسد. به طور کلی، هدف از آلفای قابل حمل، دستیابی به بازده بالاتر بدون به داشتن ریسک بتا یا نوسانات بازار بر پرتفوی است.

یکی از استراتژی های آلفای قابل حمل، سرمایه گذاری یک بخش از سبد سرمایه گذاری در سهام با ارزش بازاری بالا به منظور بدست آوردن بتا یا بازده بازار و سرمایه گذاری بخش دیگر در سهام کوچک برای رسیدن به آلفا است.

از آنجا که سهام کوچک از سهام با ارزش بازاری بزرگتر، متغیر ترهستند، بتا سبد بیشتر خواهد بود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

تحلیل سهام شرکت والت دیزنی

شرکت والت دیزنی یکی از بزرگترین شرکت های رسانه ای جهان است که تا سال 2020 به سرمایه بازار 173 میلیارد دلار دست پیدا کرده است. از پارک های تفریحی یا دیزنی لند تا شخصیت های کارتونی نمادین و اکشن فیگورها تا حق پخش فیلم جنگ ستارگان، این شرکت به تولید محتوای سرگرم کننده پرداخته و تجربیات متفاوتی را برای همه افراد با سنین متفاوت خلق کرده است. تمام این تلاش ها برای شرکت، درآمد های بالایی را به ارمغان آورده است.

در ماه مارس 2019، این شرکت موفق به خرید مالکیت شرکت فاکس قرن 21م یا TFCF و شرکت Hulu شد. به طوری که در گزارش درآمد مالی سال 2019، درآمد 69.5 میلیارد دلاری را چاپ کرده است. 4 تم پارک بزرگ دنیا یعنی؛ Magic Kingdom، Disneyland کالیفرنیا، Disneyland توکیو و Disneysea توکیو، متعلق به این شرکت هستند. همچنین در سال 2019 فیلم Avengers: Endgame بیشترین درآمد و فروش گیشه را برای دیزنی به ارمغان آورد. این شرکت همچنین صاحب شرکت های دیگری همچون ABS و ESPN است.

همچنین بخوانید؛ نقد فیلم The Big Short.

ویژگی های کلیدی

 • شرکت والت دیزنی یکی از بزرگترین شرکت های رسانه ای جهان است که تا مارس 2020 سرمایه بازار 173 میلیارد دلار بدست آورده است.
 • فعالیت های شرکت دیزنی جهانی است و در کشورهای انگلستان، فرانسه، ژاپن، کانادا و استرالیا و سویس فعالیت می کند.
 • باشگاه های NBA و NFL نیز با این شرکت، قراردادهای میلیاردی دارند.

دیزنی به دلیل نیازهای رسانه ای به تامین کنندگان مختلفی در دنیا متکی است. در حالی که اکثر تامین کنندگان در ایالات متحده هستند، بسیاری دیگر در کشورهای جهان از جمله انگلستان، فرانسه، ژاپن، کانادا و استرالیا و سویس با دیزنی همکاری می کنند. در بین تامین کنندگان دیزنی به لیگ های مهم و حرفه ای ورزشی NFL و NBA نیز می توان اشاره کرد.

همچنین بخوانید، اقتصاد وستروس: سوالات متداول مالی برای طرفداران سریال بازی تاج و تخت

Point.360

شرکت Point.360 مستقر در لس انجلس، خدمات تولید فیلم و تصویر به دیزنی ارائه می دهد. تخصص این شرکت در تولید زیرنویس فیلم، بایگانی، توزیع دیجیتال و فیزیکی محصولات تصویری و میدیا است. با استفاده از فناوری های Point.360، شرکت های رسانه ای، دارایی های فیزیکی خود را به سرعت دیجیتال می کنند و از طریق توزیع اینترنتی به سرعت به درآمد می رسند. در ژانویه 2019، Point.360 وارد بورس نزدک شد. Point.360 همچنین با تیم های تولیدی در نتفلیکس، آمازون و اپل همکاری می کند.

همچنین بخوانید؛ چگونه UBER با فروش داده کسب درآمد می کند؟

Globant

Globant S.A. (GLOB) وظیفه تولید نرم افزار را بر عهده دارد. Globant S.A. (GLOB) یک شرکت چند ملیتی است به طوری که در سال 2018، این شرکت بیش از 8،300 کارمند داشت و بیش از 14 عملیات تولیدی را مدیریت می کرد. GLOB به مشتریان خود برای ساختن تجربیات دیجیتالی کمک می کند. این شرکت نوین به عنوان یک بنگاه بازاریابی دیجیتال و تحقیق و توسعه در طراحی و ارائه راهکارهای نرم افزاری فعالیت می کند. در سال 2018، دیزنی بزرگترین مشتری Globant بود که 11.3 درصد از درآمد Globant به دلیل نیازهای شرکت دیزنی بود.

لیگ برتر بیسبال

لیگ بیسبال MLB در طول عمر خود بیش از 12 میلیار دلار درآمد از حق پخش تلویزیونی رویدادهای ورزشی بدست آورده است به طوری که درآمد میانگین سالانه این قرارداد 1.5 میلیارد دلار بوده است.

همچنین بخوانید؛ در مورد کسب درآمد واتساپ WhatsApp بیشتر بدانید.

بزرگترین قرارداد بین MLB و ESPN در سال 2012 با 700 میلیون دلار منعقد شد. این قرارداد افزایش 100 درصدی نسبت به سری قبل را نشان می دهد. این قرارداد به ESPN حق پخش 90 بازی در فصل معمولی را در همه شبکه های خود می دهد.

انجمن ملی بسکتبال یا NBA

در سال 2014، (NBA) قراردادهای پخش خود را با ESPN و تلویزیون (TNT) تمدید کرد، که ارزش آن در سال 2.66، میلیارد دلار و برای فصل 2016-2017 بازی های بسکتبال بود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

نحوه محاسبه نرخ بهره ماهانه

محاسبه نرخ بهره یک مهارت کاربردی مالی است. شما معمولاً نرخ بهره را به صورت سالانه یا به صورت درصدی مشاهده می کنید. اما خوب است بدانیم که نرخ بهره چطور محاسبه می شود و بر دارایی و پول نقد ما تاثیر می گذارد. ما معمولاً هزینه ها را به صورت ماهانه بررسی و محاسبه می کنیم.

به طور مثال شما هزینه های قبض را به صورت ماهانه بررسی می کنید. (هزینه برق، آب، گاز و غیره). بهره نیز معمولاً به صورت ماهانه (گاهی روزانه) محاسبه می شود و مقادیر ماهانه برای یک سال در نظر گرفته می شوند. این که شما وام پرداخت می کنید و یا یک حساب پس انداز با نرخ سود دارید، باید بدانید که روند تبدیل نرخ بهره سالانه به ماهانه یکسان است. (در خصوص برنامه ریزی مالی بیشتر بدانید).

مثال محاسبه نرخ بهره ماهانه

برای محاسبه نرخ بهره ماهانه، نرخ بهره سالانه را بر 12 به منظور محاسبه بهره هر ماه در کل 12 ماه تقسیم کنید. به منظور این کار باید مقدار درصد را به مقدار اعشار تبدیل کنید تا مراحل تبدیل نرخ بهره به ماهانه انجام شود. (همچنین بخوانید؛ نسبت بدهی به درآمد خود را محاسبه کنید).

به طور مثال فرض کنید یک وام با نرخ بهره سالانه 10 درصد دارید. نرخ بهره ماهانه شما چقدر است و مبلغ 2 میلیون وام را چطور باید پرداخت کنید؟ برای پاسخ به این سوال، مراحل زیر را انجام می دهیم.

 1. تبدیل نرخ سالانه درصدی به اعشاری با تقسیم 10 بر 100 که برابر با 0.1 می شود.
 2. اکنون این مقدار را بر 12 تقسیم می کنیم تا به نرخ بهره ماهانه اعشاری یعنی 0.0038 برسیم.
 3. به منظور محاسبه سود ماهانه 2 میلیون باید مقدار فوق را در دو میلیون ضرب کنیم که به مقدار 7,600 به ازای هر ماه می رسیم.
 4. 4-      نرخ ماهانه به اعشار را باید به درصد تبدیل کنیم که به صورت ضرب در 100 انجام می شود و باید به مقدار 83 درصد برسیم.
 5. بدین ترتیب نرخ بهره ماهانه شما 83 درصد است.

آیا علاقمند به داشتن این محاسبات در صفحه گسترده اکسل هستید؟ پس اینجا جهت دانلود فایل اکسل محاسبگر نرخ بهره کلیک کنید. مثال فوق، ابتدایی ترین روش به منظور محاسبه نرخ بهره است.

نرخ بهره را می توان به صورت روزانه، ماهانه، سالانه یا هر دوره دیگر محاسبه کرد. هر دوره ای که نرخ بهره بر اساس آن محاسبه می شود، نرخ بهره دوره ای نام می گیرد. معمولاً نرخ بهره به صورت سالانه و درصدی بیان می شود، بنابراین باید باتوجه نوع برنامه ریزی مالی خود، آن را براساس دوره مشخص مجدداً حساب کنید.

نکته: شما می توانید از محاسبه فوق برای دوره های دیگر استفاده کنید:

 •  برای محاسبه نرخ بهره روزانه، نرخ بهره سالانه را بر 365 روز سال ( یا سال مالی مطابق بانک) تقسیم کنید.
 • برای محاسبه نرخ سه ماهه، نرخ بهره سالانه را بر 4 تقسیم کنید.
 • برای محاسبه نرخ بهره هفتگی، نرخ بهره سالانه را بر 52 تقسیم کنید.

استهلاک

براساس پرداخت اقساط ماهانه، مانده پرداخت وام شما تغییر خواهد کرد. با پرداخت اقساط وام خودرو، ازدواج، دانشجویی، مسکن و سایر وام ها، مانده بدهی شما به بانک کمتر می شود.

این فرآیند استهلاک نام دارد و جدول پرداخت یا استهلاک به شما در پرداخت دقیق ماهانه براساس نرخ بهره کمک می کند.

با گذشت زمان متوجه کاهش اقساط ماهانه خواهید شد و مبالغ واریزی به اصل مبلغ وام بیشتر نزدیک می شوند.

وام مسکن

وام های مسکن می توانند پیچیده تر باشند. بهتر است که به منظور درک بهتر پرداخت اقساط مسکن از یک جدول استهلاک استفاده کنید تا نرخ بهره واقعی را محاسبه کنید. گاهی اوقات علاوه بر نرخ بهره، سایر هزینه ها مانند تشکیل پرونده و حساب بانکی نیز به اصل سود اضافه می شوند. همچنین برخی از کشورها دارای وام مسکن با نرخ بهره متغیر یا شناور هستند.

به منظور دریافت فایل های اکسل مرتبط با این مقاله، اینجا کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان

مباحث مهم در اکسل

عنواناهمیت
شروع اکسلزیاد
Customize اکسل ویندوزپایین
طراحی worksheetزیاد
Workbooks و sheetsزیاد
سلول ها و نام هازیاد
منوهای اکسلزیاد
انتخاب سلولزیاد
محاسبه sums, averages, min, max, percentagesزیاد
کپی  سلولزیاد
فرمت کردن سلولمتوسط
انتخاب مجموعه سلول هامتوسط
چارت هازیاد
Save, print, quit, openزیاد
Correct, Undo, Clearزیاد
فرمول نویسیزیاد
کپی فرمولمتوسط
تصدیق فرمولمتوسط
 Conditional Formatting یا فرمت شرطیمتوسط
تغییر اندازه سطر و ستون به صورت کمیزیاد
بررسی  Spellingمتوسط
Print  و  previewمتوسط
نمایش فرمول هامتوسط
تغییر اندازه پرینتپایین
وارد کردن داده از Webپایین
تغییر نام  Sheetزیاد
ایمیل کردن  workbookپایین
Fill Seriesمتوسط
چرخش  تکستlow
کپی Format سلولمتوسط
کپی تعداد زیادی از سلول هازیاد
اضافه کردن سلولزیاد
وارد کردن سیمبول و عددمتوسط
فرمت تاریخمتوسط
وارد کردن فرمول با مرجع مطلقمتوسط
توابع IFمتوسط
کپی کردن با تابع IFمتوسط
Freeze و  unfreezeمتوسط
Nonadjacent Rangesمتوسط
نمایش و عدم نمایش  drawing toolbarمتوسط
ایجاد سایهپایین
رسم چارت در Sheet مخصوصزیاد
تغییر رنگ پای چارت هاپایین
منفجر کردن  pie chartمتوسط
 چرخش Pie Chartپایین
اضافه کردن  Data Labelsمتوسط
ضبط Sheets توسط مایکرومتوسط
تغییر اندازه نمایشمتوسط
تحلیل داده با تغییر مقادیرزیاد